Przejdź do zawartości

Dyskusja:Alfonso Carlos de Borbón

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Proponuję przeredagować akapit „Zgodnie z zasadami prawa salickiego, na które powoływali się karliści, dziedzicem Don Alfonso Carlosa powinien zostać potomek młodszego brata hrabiego Molina, którym był król Hiszpanii - Alfons XIII”

Uzasadnienie:

1. hrabia Molina, karlistowski pretendent Karol V, nie miał żadnego młodszego brata. Miał jedynie młodsze siostry

2. król Hiszpanii Alfons XIII był potomkiem STARSZEGO brata hrabiego Molina, króla Hiszpanii Ferdynanda VII

3. zgodnie z zasadami prawa salickiego, żaden z potomków Ferdynanda VII nie miał już praw do korony. Powodem był fakt, że Ferdynand VII nie miał syna, a zgodnie z prawem salickim kobiety tronu nie dziedziczą. W związku z tym córka Ferdynanda VII, koronowana jako Izabela II, była wg prawa salickiego uzurpatorką, podobnie jak jej syn, koronowany jako Alfons XII, oraz podobnie jak syn tegoż, koronowany jako Alfons XIII.

4. kwestia kto, wg prawa salickiego, powinien być następcą Alfonsa Karola, wywołała trwające do dziś spory wśród Karlistów. I) Legitymistyczna interpretacja wskazuje na gałąź Książąt Burbon-Parma, wywodzącą się od Filipa Parmeńskiego (1745-1765), najmłodszego brata dziadka Ferdynanda VII , Franciszka de Paula i Karola V. Ci karliści nazywali się javieristas; II) Kolejna interpretacja wskazuje jednak na Alfonsa XIII i jego potomków, zakładając że kobieta (w tym wypadku Izabela II) nie może dziedziczyć tronu, ale może przekazać prawo do niego swoim potomkom; ci karliści nazywali się juanistas; III) Inna wersja, też związana z „przekazaniem prawa do tronu przez kobietę”, wskazuje na córkę Karola V, która zgodnie z tą zasadą miałaby przekazać tron synowi, Karolowi Piusowi. Ci karliści nazywali się carloctavistas; IV) Istnieje jeszcze ścisła legitymistyczna interpretacja wskazująca na gałąź Książąt Sewilli, wywodzącą się od Franciszka de Paula (1794-1865), młodszego brata Ferdynanda VII i starszego brata Karola V. Była jednak mało popularna i ten prąd karlizmu nie ma nawet swojej nazwy

5. sformułowanie „dziedzicem Don Alfonso Carlosa” jest mylące. Odnosi się w sposób oczywisty do dziedziczenia tytułu (czy raczej pretensji do tytułu) królewskiego, a w języku hiszpańskim o królu nie mówi się „Don”. Tytułu „don” używa się grzecznościowo lub w odniesieniu do tytułu szlacheckiego, a przecież nie o dziedzicenie szlachectwa chodzi w tym akapicie.

Propozycja:

W związku z powyższym proponuję przeredagować zakwestionowany akapit na:

„Po śmierci Alfonso Carlosa pojawiły się wśród karlistów różne konkurencyjne interpretacje prawa salickiego”.

Rozpocznij dyskusję o stronie „Alfonso Carlos de Borbón”

Rozpocznij dyskusję